Data publikacji: 2016-12-09

Przyczyny rozładowywania akumulatora

Przyczyn rozładowywania się akumulatora jest kilka

Nie jest jednak tak, że akumulator rozładowuje się tylko z powodu jego awarii czy wieku. Istnieje szereg innych przyczyn takiej sytuacji.Za każdym razem powinniśmy zbadać genezę awarii, aby nie powtórzyła się w przyszłości. Jeśli w naszym samochodzie doszło do sytuacji, że akumulator rozładował się, należy sprawdzić dlaczego tak się stało. Nie za każdym razem będzie to skutkowało wymianą części na nową. Warto jednak niezwłocznie zdiagnozować problem, ponieważ w wielu przypadkach dzieje się tak na skutek awarii układu elektrycznego.

Zdarza się, że akumulator rozładowuje się zaraz po jego zakupie. Wynika to z faktu, że przed sprzedażą mógł być składowany przez dłuższy czas, a po zamontowaniu do samochodu praktycznie rozładowany. Dlatego zanim zamontujemy nowy akumulator w samochodzie, dobrą praktyką jest sprawdzenie w jakim stopniu jest naładowany. Pozwoli to uniknąć niemiłej niespodzianki.

Najbardziej błahą przyczyną rozładowania się akumulatora jest pozostawianie samochodu np. z włączonymi światłami, radiem czy oświetlaniem wnętrza. W każdym z tych przypadków, jeśli samochód pozostawimy na kilka godzin, może dojść do całkowitego rozładowania akumulatora. Taka sytuacja może się zdarzyć w starszych samochodach, w nowszych po wyłączeniu zapłonu wszystkie urządzenia pobierające prąd automatyczne się wyłączają. Nie dotyczy to jednak wyposażenia nie seryjnego np. wzmacniaczy, dodatkowego oświetlenia,czy sprzętu audio. W takim przypadku musimy upewnić się, czy dodatkowe wyposażenie nie będzie nadmiernie zużywać prądu zmagazynowanego w akumulatorze.

Zabrudzenie akumulatora

Kolejną przyczyną rozładowywania się akumulatora, którą możemy zdiagnozować we własnym zakresie jest sprawdzenie czystości połączeń jaki samej części. Brudny i wilgotny akumulator może być rozładowywany przez prądy pełzające: zaśniedziałe połączenia powodują spadek napięcia, a zbyt duże lub małe napięcie ładowania prowadzi do trwałego uszkodzenia akumulatora. Częstą przyczyną nadmiernego rozładowywania się baterii samochodowej jest zaśniedziały kabel masowy silnika, lub kabel prowadzący od akumulatora do masy silnika. Taka sytuacja może powodować, że energia elektryczna „gubi” się po drodze na uszkodzonych i zanieczyszczonych połączeniach, a straty energii na zanieczyszczonych połączeniach rozładowują akumulator. Aby zapobiec takiej sytuacji należy sprawdzić stan przewodów, a także samej części i doprowadzić wszystko do porządku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, usługę tę należy zlecić wykwalifikowanemu warsztatowi. W ramach samodzielnego serwisu można także sprawdzić jak podłączony do układu elektrycznego jest akumulator. Oczyścić klemy i odpowiednio mocno skręcić.

Problemy z alternatorem

Częstą przyczyną rozładowania akumulatora jest brak ładowania. Taki problem możemy zdiagnozować jeśli bateria ulegnie rozładowaniu po krótkim czasie eksploatacji. Może to być spowodowane uszkodzeniem alternatora, który odpowiada za ładowanie akumulatora podczas jazdy. Często w takim przypadku możemy zaobserwować przygasanie świateł podczas włączania dodatkowego wyposażenia elektrycznego np. ogrzewania szyb, czy w momencie załączania się wentylatora chłodnicy. W skrajnym przypadku poinformuje nas o tym kontrolka akumulatora na desce rozdzielczej. Jeśli będzie mrugać lub świecić to znak, że alternator nie wytwarza tyle prądu, ile powinien.Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku jest przeprowadzenie w warsztacie testu ładowania akumulatora.

Niskie temperatury szkodzą

Największe problemy z akumulatorem i odpalaniem samochodu kierowcy mają w zimie. Wynika to z faktu, że podczas ujemnych temperatur ilość dostępnej energii spada, a opory podczas uruchamiania silnika są dużo większe. Dlatego ważne jest, aby w zimie akumulator zawsze był naładowany. Jeśli jeździmy na krótkich trasach i alternator nie jest w stanie doładować baterii, wówczas można raz w miesiącu doładować ją prądem zewnętrznym. W przypadku nowoczesnych samochodów, przed przystąpieniem do takiej czynności lepiej skonsultować się z autoryzowanym serwisem.

Jak użytkować akumulator

Częste całkowite rozładowania akumulatora mogą sprawić, że okres jego eksploatacji znacząco się skróci. Dlatego dbając o jego stan powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad, które pozwolą na bezawaryjną pracę akumulatora. Przede wszystkim jeśli już dojdzie do całkowitego rozładowania baterii, powinniśmy ją niezwłocznie naładować do pełna odpowiednim prądem.

Najczęściej akumulatory rozładowują się w pojazdach którymi często pokonujemy krótkie trasy. Wówczas powinniśmy pamiętać o tym, aby alternator był w stanie doładować baterię. Jeśli mamy do przejechania kilka kilometrów powinniśmy zrezygnować z używania wszystkich urządzeń pobierających prąd jednocześnie, np. ogrzewania foteli, lusterek, szyb, masażu w fotelach czy nawet głośnego słuchania muzyki. Podczas kilkukilometrowej trasy alternator nie będzie w stanie bowiem dostarczyć tyle prądu ile potrzeba i po kilku takich cyklach akumulator może nie być w stanie dostarczyć takiej ilości prądu, aby uruchomić samochód.

Jeśli jednak pomimo wszelkich starań nasz akumulator często ulega rozładowaniu to znak, że trzeba poważnie przyjrzeć się problemowi.Najlepiej w tym celu udać się do wyspecjalizowanego warsztatu, gdzie zostaną sprawdzone wszystkie parametry akumulatora oraz prąd ładowania i pobór prądu podczas postoju. Na tej podstawie będzie można natomiast określić jakie są przyczyny częstych rozładowań akumulatora.